بازنگری آیین‌نامه ایجاد یا تعطیل شعبه مؤسسات اعتباری در داخل کشور

نوشته شده توسط kishbank در یکشنبه 12 مهر 1394 22:47

آیین‌نامه «ایجاد یا تعطیل شعبه یا باجه یا نمایندگی مؤسسات اعتباری در داخل کشور» به منظور رفع ابهامات، ضعف‌ها و هماهنگی هر چه بیشتر مقررات مرتبط با یکدیگر، مورد بازنگری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ایجاد یا تعطیل شعبه، باجه یا نمایندگی بانک‌ها در داخل یا خارج کشور، طبق آیین‌نامه‌ای است که به تصویب شورای پول و اعتبار می‌رسدکه اولین نسخه آن  پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1353 به تصویب این شورای رسید.
این آیین‌نامه در سال 1391، به دلیل آن که دیگر متناسب و همگون با تحولات و اقتضائات روز نبود، با رویکرد استفاده از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های بانکداری الکترونیکی و جایگزینی مجوز الکترونیکی با مجوزهای کاغذی پیشین مورد بازنگری قرار گرفت و  به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.
این بازنگری در آیین‌نامه در پی برخی ایجاد ابهامات و کاستی‌ها در خصوص ویرایش دوم آیین‌نامه مزبور از جمله عدم تبیین شرایط و سازوکار ایجاد یا تعطیلی دفاتر نمایندگی مؤسسات اعتباری در داخل کشور و همچنین تصویب «دستورالعمل نحوه محاسبه نسبت خالص دارایی‌های ثابت مؤسسات اعتباری» در ابتدای سال جاری توسط شورای محترم پول و اعتبار، اصلاح و بازنگری آیین‌نامه موصوف ضرورت یافت.
ویرایش جدید آیین‌نامه «ایجاد یا تعطیل شعبه یا باجه یا نمایندگی مؤسسات اعتباری در داخل کشور» در یک‌هزار و دویست و هفتمین جلسه مورخ 1394/6/31شورای پول و اعتبار به تصویب رسید و طی نامه 94/187253 مورخ 1394/7/9 به شبکه بانکی ابلاغ شد.

لینک ثابتادامه ی مطلب

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: